İrlandalı bir gök bilimci olan Mary Ward, bilim insanı olarak tarihe geçmesinin yanında, maalesef dünyadaki ilk trafik kazasında hayatını kaybeden kişi olarak belki de daha fazla üne sahip.

Sene 1869. Mary Ward, eşi ve buharlı otomobili icat eden kuzenleri (Ailecek bilime gönül vermişler.) ile birlikte seyahat etmenin keyfini sürerken araçtan düşüp tekerleklerin altında kalarak boynunu kırmış ve hemen oracıkta hayatını kaybetmiş. Kuzenlerinin üzüntüsü iki kat daha fazla olmuştur herhalde. Sevgili kuzenlerinin ölümünün acısı bir yana, “Buharlı otomobili icat etmeseydik Mary ölmeyecekti.” diye düşünmüş olabilirler. Ama bilim insanı oldukları için mantıklı davranmış ve böyle bir bağlantı kurmamışlardır muhtemelen. Neyse, bunu bilemeyiz.

Ek bilgi: Kuzenlerin icat ettiği buharlı otomobil, metal tekerlekleri ve ağır gövdesi ile yollara da çok zarar verdiğinden tercih edilmemiş zaten.

İlk Otomobil Kazası ile İlgili Başka Bir Bilgi

Birçok kaynağa göre ise 17 Ağustos 1896, dünyada ölümle sonuçlanan ilk trafik kazasının gerçekleştiği tarih olarak kabul ediliyor. Londra’da ehliyetini alan bir sürücü, saatte 12 km/sa hızla gitmesine rağmen 44 yaşındaki Bridget Driscoll’e çarpar ve kadıncağızın orada ölmesine neden olur. Kaza, “kötü bir olay, bir rastlantı” olarak ifade edilir ve sürücü hiçbir ceza almaz.