Öncelikle keşfete düşebilmenizde en önemli iki etken vardır. Bunlar etiketler ve profesyonel hesabınızdaki kategoridir. Tabi bunu yapmak için öncelikle profesyonel hesaba geçiş yapmamız lazım.

Bunu yapmamız için öncelikle profilimize geliyoruz ve profili düzenle seçeneğine basıyoruz.


Bu ekranda maviyle yazılmış “Profesyonel Hesaba Geçiş Yap” a basıyoruz.

Karşımıza iki seçenek çıkıyor. 1. Si içerik üreticiler (Tanınmış kişiler, içerik üreticileri, sanatçılar ve ünlü kişiler) 2. Si ise işletmeler (Bayiler, yerel işletmeler, markalar, kuruluşlar ve hizmet sağlayıcıları). Sayfanız hangisini kapsıyorsa onu seçin.


Sıra geldi yapacağınız paylaşıma ve etiketlere. İnternetten keşfete düşüren etiket diye araştırırsanız onlar kullanırsanız size pek bi faydası olmaz. Çünkü o kişinin paylaşımları ile sizin paylaşımlarınız arasında dağlar kadar fark olabilir.

Paylaşacağınız fotoğraf veya videoyu hallettiniz varsayalım. Paylaşmadan önce keşfete gelip arama kısmına paylaşımınızın kategorisini yazın. Sanat dedik az önce sanatla devam edelim. “Sanat” yazdıktan sonra etiketlere tıklıyoruz ve #sanat ı seçiyoruz.


Ekran resminde de göreceğiniz üzre kırmızı ile işaretlenmiş kısımda “ilgili” bölümü var. Burada da bazı etiketlerimiz var. Gönderimizin altına #sanat etiketi dahil olmak üzere burada yazan etiketleri yazıyoruz. Çok fazla etiket yazmamaya dikkat edelim. Çünkü gönderimiz spama düşebilir ve keşfette gözükmeyebilir.

Gönderiyi paylaştığınız gibi keşfete düşecek diye birşey yok. Düşebilir de düşmeyebilir de. Belki 10. Gönderide belki 20. De keşfete düşer. Sabırlı olmak her zaman iyidir.