Fotoğraflarınızı Online Satabileceğiniz En Kârlı 10 Platform!

İnsanların para ödemeye istekli olacağı fotoğraflar çektiğinize inanıyorsanız, fotoğrafları çevrimiçi (online) satmak için en kârlı yerleri bilmeniz gerekir.

Neyse ki, çektiğiniz bu fotoğrafları paraya çevirmenize yardımcı olabilecek bazı saygın ve popüler web siteleri var. Fotoğraflarınızı online (çevrimiçi) satmanız, gelirinizi çeşitlendirmenize de yardımcı olabilir.

1-Alamy

Alamy‘nin web sitesinde satılık 180 milyondan fazla video ve fotoğraf bulunmasının bir nedeni var. 
Fotoğrafçılara, satılan her fotoğraf için %50 oranında büyük bir telif hakkı ödemesi sunuyor. Site aynı zamanda fotoğrafçıların, fotoğraflarını başka bir yerde satmalarına da izin veriyor, ancak bunlar için yalnızca %40 komisyon alabiliyorsunuz. 
Bu, Alamy‘nin, her biri fotoğraflarınız için potansiyel müşteri olan çok sayıda aylık ziyaretçisinin olduğu dünyanın en büyük fotoğraf pazarı haline gelmesini sağladı.

2-Shutterstock

Shutterstock piyasaya sunulduğundan bu yana, fotoğraflarını satan kullanıcılarına 500.000.000$ (500 milyon $) ödemiştir. 
Platforma bir fotoğraf yüklediğinizde, telif hakkına sahip oluyorsunuz. Ayrıca, fotoğraflarınızın boyutuna bağlı olarak fotoğrafların satış fiyatının %30 kadar telif hakkı ödemesi kazanabilirsiniz. Şu anda, ödeme 0,25$’dan başlıyor ve özel resimler ve fotoğraflar için 120$’a kadar çıkabiliyor.

3-iStock Photo

Online satış yapmak için en iyi fotoğraf türlerini öğrenmek istiyorsanız, iStock Photo‘ya göz atın. Popüler forumları ve kaynakları, rotanızı belirlemenize ve online olarak fotoğrafları nasıl satabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.
Fotoğraflarınızı satmaya başlamadan önce başvuru yapmanız gerekir. Başvuru süreci, Contributor by Getty Images uygulaması aracılığıyla birkaç örnek fotoğraf göndermekten ibarettir.
iStock Photo ve Getty Image ortak olduğu için, başvurunuz ve başvurunuzun sonucu her iki platform için geçerlidir.Site, ne kadar ödeme alabileceğiniz ile ilgili herhangi bir bilgi sunmaz, ancak sattığınız her fotoğraf için belli bir yüzde (%) kazanacağınızı belirtir.

4-PhotoShelter

Fotoğraflarınızı online olarak satmak istiyorsanız, ancak bu satışları kendi siteniz aracılığıyla yapmak istiyorsanız, PhotoShelter bunun için harika bir platformdur.
Temel olarak, hemen hemen her web sitesine entegre edebileceğiniz fotoğraf odaklı bir e-ticaret platformudur. Bu platform, fotoğraflarınız için bulut depolama, yerleşik bir alışveriş sepeti, sürükle ve bırak web sitesi şablonları, sezgisel bir arayüz, iyi bir SEO (arama motoru optimizasyonu) ve çeşitli sosyal medya entegrasyonlarını içerir.
Bu platform, fotoğraflarınızın nasıl görüntüleneceği konusunda tam kontrol sağlamayı, rakip fotoğrafların kendi fotoğraflarınızın yanında gösterilmemesi ve satış fiyatından çok daha fazlasını kazanma olanağı gibi avantajları içerir.
Maalesef, bu hizmet için bir abonelik ücreti ödemeniz gerekecek. En düşük üyelik, ayda 10$‘dan başlar ve minimum miktarda özellik ile birlikte gelir.

5-Adobe Stock

Adobe Stock, fotoğraflar için %33, vektör resimler için %35 telif hakkı veren güzel bir site. Bu telif haklarını, 25$’lık bir miktara ulaştıktan sonra banka hesabınıza yatırabilirsiniz. Adobe Stock, Adobe’un uygulamalarına entegre olup, fotoğrafınızın fark edilme olasılığını arttırır.
Adobe, fotoğraflarınızı yükleme şeklini basitleştirdi. Tüm resimlerinizi etiketleme işlemini manuel olarak ve yavaş bir şekilde yapmak zorunda değilsiniz; Adobe’un akıllı etiketleme sistemi bunu sizin için yapar. Adobe, hayatınızı daha da kolaylaştırmak için fotoğraflarınızı Adobe Lightroom CC, Adobe Bridge CC veya web sitesi aracılığıyla yüklemenizi sağlar.

6-SmugMug

SmugMug Pro, PhotoShelter‘a bir alternatiftir. Platform, çalışmalarınızı büyük ölçüde özelleştirilebilir bir vitrinde sergilemenizi ve yıllık abonelik ücreti karşılığında siparişlerinizi yönetmenizi sağlar. 
SmugMug Pro’un ana ayırt edici özelliği, baskı (print) servisini, fotoğraflarınızdan baskılar (çıktılar), kitaplar ve tebrik kartları oluşturmak için kullanma yeteneğidir. 
Kupon oluşturma, fotoğraf paketleri ve yerleşik analitik gibi bazı ek özellikleri de vardır. Ayrıca satışlarınızdan, %85’e varan oranlarda kazanç elde edebilirsiniz.

7-Can Stock Photo

Fotoğraflarınızı online olarak satmak için kolay bir yol arıyorsanız, Can Stock Photo uygun bir seçenektir. Sitenin editörlerine 3-adet resim gönderdikten sonra, satışa başlama onayı almak için 24-saat beklemeniz gerekir.
Siteye fotoğraf yüklediğinizde, Can Stock Photo aynı zamanda çalışmanızı (fotoğrafınızı), en büyük fotoğraf (resim) veritabanlarından biri olan Fotosearch’e gönderecektir. Sitedeki telif ücretlerinden %50‘ye kadar kazanç sağlayabilir ve bakiyeniz 50$‘a ulaştığında paranızı PayPal ile çekebilirsiniz. Posta çeki istiyorsanız, 100$ kazanana kadar beklemeniz gerekir.

8-123RF

Bu site 140 milyondan fazla dosyaya (fotoğraf dosyası) sahiptir ve her gün yaklaşık 100.000 kişi eklenmektedir. Ödenecek telif hakları, katkı payınıza bağlı olarak %30 ile %60 arasında değişmektedir. 
Bu, ne kadar çok fotoğraf yüklerseniz, ödemenin o kadar yüksek olacağı anlamına geliyor. Siteye 999’dan daha az resim yüklerseniz, %30 oranında bir kazanç elde edersiniz; bu da, indirilen her fotoğraf için 0.216$’a tekabül eder. 1 milyondan fazla resim yüklerseniz, indirme başına 0,432$ ile %60‘a tekabül eden ödeme alırsınız.

9-Dreamstime

Stok fotoğrafçılık dünyasında, Dreamstime ünlü ve saygın bir oyuncudur. Bu ünü ve saygınlığı, tüm (fotoğraf) yüklemelerin(in), (kendileri tarafından belirlenen) yüksek standartları yerine getirip getirmediklerini kontrol ederek ve böylece (yüksek) kaliteyi sağlayarak başarmıştır.
Fotoğraflarınız onaylandıktan sonra %25 – %50 oranında telif alacaksınız. Ancak, bir münhasırlık sözleşmesi imzalarsanız, bu oran tüm resimlerde %60‘a kadar yükselebilir. Bu münhasırlık anlaşmasını imzalarsanız, onaylanan ilk 100 gönderiminiz için 0,20$ ek bonus da alırsınız.

10-FineArtAmerica

FineArtAmerica, çekici bir portföy oluşturmak ve çekimlerinizin (fotoğraflarınızın) fiziksel baskılarını satmak için mükemmel bir yerdir. Her fotoğrafı tuval baskı, poster, çerçeveli baskı, metal baskı, akrilik baskı, tebrik kartı, telefon kılıfı olarak satabilirsiniz.
Satış yaptığınızda, sipariş (baskı –print– dahil) şirketin kendi baskı –print– servisi tarafından yerine getirilebilir. Baskı –print– bedeli ödemek zorundasınız, ancak ürünün fiyatını yükselterek kârınızı artırabilirsiniz.
Başka bir deyişle, bir kanvas baskıyı –print– FineArtAmerica’nın yapması 50$ ise, (siz de) fiyatı 75$’a çıkarabilirsiniz, bu şekilde bir siparişten 25$ kazanabilirsiniz.
Kendi dijital fotoğraflarınızı online olarak basabiliyorsanız, resimleri Etsy gibi bir sanat sitesinde satmayı düşünebilirsiniz.