Yöntem 1: Google Cihazımı Bul ile Ekran Şifresi Sıfırlama

Ekran kilidini kaldırmak istediğiniz telefonda size ait olan yada halen daha erişebildiğiniz bir Google hesabı kurulu ise “Telefonumu Bul” yöntemini kullanabilirsiniz. Öncelikle asağıda bulunan bağlantıya tıklayarak telefonda kurulu olan hesaba giriş yapın.

https://www.google.com/android/find?hl=tr

Sayfayı açtıktan sonra ilk yapacağınız işlem “Kilitle” seçeneğine tıklamak olacak. Bu şekilde telefonda bulunan kilit devre dışı kalacak ve sizin kilitleme sırasında belirlediğiniz şifre telefonda aktif olacak. Daha sonra bu şifreyi kullanarak cihazınızı rahatlıkla açabileceksiniz. Bu kadar basit…

Yöntem 2: Samsung Cihazımı Bul Sayfası ile Şifre Kırma

Eğer android telefonunuzun markası Samsung ise Google servisi ile çok benzer olan Samsung cihazımı bul sayfasını kullanabilirsiniz. Öncelikle aşağıdaki bağlantıyla sayfaya gidin.

https://findmymobile.samsung.com/login.do

Samsung hesabınızı giriş yapın. Unutmadan hatırlatalım eğer daha önce samsung hesabı açmadıysanız bu yöntem işe yaramayacaktır.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Lock my screen” butonunu bulun. Yeni şifrenizi girin ve “Lock” butonuna tıklayın. Birkaç dakka içinde ekran şifreniz değişmiş olacaktır.

Yöntem 3: ADB ile Şifre Dosyasını Silme

Bu yöntem sadece USB Hata Ayıklama modu aktif olan telefonlar için geçerlidir. Eğer telefonunuzun geliştirici seçeneklerinden bu özelliği açmışsanız ve kullandığınız bilgisayara daha önce izin vermiş iseniz bu yöntemi kullanarak android kilit ekranını kırabilirsiniz.

Önce telefonu bilgisayara usb bağlantı kablosu ile bağlayın. ADB yükleme klasörünüzde bir komut penceresi açın. (Shift + Sağ tık ile) Aşağıdaki komutu yazarak enter tuşuna basın.

adb shell rm /data/system/gesture.key

Telefonunuzu açtıktan sonra kilit ekranının hiç çıkmadığını göreceksiniz. Fakat yeniden başlatmadan önce yeni bir şifre oluşturmayı unutmayın.

Yöntem 4: Ekran Kilidi Uygulamalarının Şifresini Çözme

Eğer kırmaya çalıştığınız ekran kilidi bir uygulama kilidi iseen basit kırma yöntemi güvenli modda açmaktır.

Birçok telefon için güvenli modda açma yöntemi şu şekildedir. Kilit ekranındayken güç tuşuna uzun basılır ve kapat menüsüne parmağınızla basılı tutulur. Çıkan onay penceresine ise ok tıklanır.

Güvenli modda açtıktan sonra uygulamanın verilerini temizleyerek veya kaldırarak şifreyi kırabilirsiniz.

android-ekran-kilidi-kaldırma

Yöntem 5: TWRP İle Ekran Kilidi Dosylarını Silme

Androidin size sağladığı özgürlükleri sonuna kadar kullanıyorsanız ve telefonunuzda köklü değişiklikler yapmayı seviyorsanız TWRP ile tanışmış olmalısınız. Özelleştirilmiş recovery kurulu cihazlarda kilit ekranı kaldırma işlemi kolayca yapılabilir. Çoğu zaman bir romu denedikten sonra eski yedeğimize geri döneriz ve ekran kilidini bir türlü atlatamayız. İşte bu durumda tekrar TWRP’ye geri dönüp Data/System klasörüne erişiyoruz.

Buradaki dosyalardan

Gatekeeper.password.key

Gatekeeper.pattern.key

Locksettings.db , locksettings.db-shm ve locksettings.db-wal

Dosyalarını silip telefonu yeniden başlatıyoruz. Hiçbir verinizi kaybetmeden unuttuğunuz ekran şifresini kaldırmış oldunuz.