Kaba Kuvvet:

Kaba kuvvet saldırısında, bilgisayar korsanları kelimenin tam anlamıyla mümkün olduğunca çok sayıda sayı ve harf kombinasyonundan geçmek için bir bilgisayar programı kullanarak kullanıcı hesaplarının kapılarını dövmeye çalışırlar. Bazı saldırılar yaygın parolaları deneyerek başlar ve daha karmaşık ifadelere geçer; diğerleri doğru olanı bulana kadar aklınıza gelebilecek her şifre kombinasyonunu deneyin.

Sözlük Saldırısı Bilgisayar:

korsanları, olası parolaların temel bir “sözlüğünü” kullanarak ağdaki bir veya daha fazla kullanıcı hesabında oturum açmaya çalışır. Bu tür bir saldırının işe yaramasının tek nedeni, kullanıcıların giriş kimlik bilgileri için tahmin edilmesi kolay kelimelere güvenmeye devam etmeleri ve böylece şifre kırma işini kötü niyetli üçüncü taraflar için basit hale getirmeleridir. Bilgisayar korsanları bir hesaba erişirse, diğer kullanıcı hesaplarına erişmelerine olanak tanıyan bilgileri toplayabilirler.

Kimlik Bilgileri Doldurma:

Kimlik bilgileri doldurma saldırıları, aynı kimlik bilgilerini çok sayıda hesap için yeniden kullanmanın tehlerini kanıtlar. Parolalar ve diğer ayrıntılar bir ihlali takiben sıfırlandıktan sonra bile, bilgisayar korsanları diğer platformlardaki kullanıcıların hesaplarına erişmek için önceden çalınan kimlik bilgilerini kullanmaya çalışabilir. Bilgisayar korsanları ayrıca, çalınan parolaların listesini satarak kötü amaçlı etkinliklerin yaygınlaşmasına ve ağlar arasında ihlal riskinin artmasına neden olabilir

Sosyal Mühendislik:

Kimlik Avı, bilgisayar korsanları tarafından kullanılan bir numaralı sosyal mühendislik yöntemidir. Çalışanlar, şirketteki başka bir kişiden, genellikle tıklama bağlantısı, indirilecek bir dosya veya giriş bilgisi isteği ile yasal mesajlar alırlar. Bu e-postalara yanıt vermek, ağa kötü amaçlı yazılım yüklenmesine veya kimlik bilgilerinin çalınmasına neden olur. Bilgisayar korsanları, telefon görüşmesi yapma ve BT departmanından teknik bir sorunun düzeltilmesine yardımcı olmak için şifre bilgisi isteyen biri gibi poz verme gibi çevrimdışı teknikleri de deneyebilir.

Trafik Algılama:

Ağlar arasında seyahat eden veriler, bilgisayar korsanlarının trafiği izlemek ve günlüğe kaydetmek için kullandıkları paket algılayıcılarına karşı savunmasızdır. Koklayıcıların elde ettiği tüm şifre verileri potansiyel olarak yetkisiz ağ erişimine izin verebilir. Bazı durumlarda, bilgisayar korsanları şifrelenmiş parolaları deşifre etmek için ek araçlar kullanabilir, böylece bir güvenlik aracı olarak şifrelemenin faydasını baltalar.

Parola Püskürtme:

Tek bir hesaba erişmek için birden çok parolayı denemek yerine parola püskürtme saldırıları, çok sayıda hesapta oturum açma girişiminde bulunmak için yaygın parolaların kullanılmasını içerir. Bilgisayar korsanlarının tekrarlanan başarısız oturum açma işlemlerinden sonra normalde tetiklenen hesap kilitlenmeleri etrafında çalışmasını sağlayan yavaş, sabit bir saldırı yöntemidir. Parola püskürtme giderek yaygınlaşmaktadır ve genellikle tek oturum açma (TOA) hesaplarını, bulut tabanlı uygulamaları ve e-posta hesaplarını hedeflemek için kullanılır. Bu özel alanları hedefleyerek, bilgisayar korsanları ağlara daha yaygın erişim sağlayabilir ve daha fazla miktarda veriyi tehye atabilir veya çalabilir.

Rainbow Table:

Hashing parolaları genellikle güvenilir bir güvenlik uygulaması olarak kabul edilir, ancak rainbow table saldırıları etkinliğini tehdit eder. Bilgisayar korsanları, bilinen algoritmalar için karma değerlerin derlemelerini kullanarak, doğru olanı buluncaya kadar olası tüm karmalarla sistematik olarak çalışabilir. Bu, önemli miktarda bilgi işlem gücü gerektirir ve karma şifreleri kırmayı başaracağı garanti edilmez, ancak varlığı, işletmelerin şifre güvenliğini sağlamak için herhangi bir tek tekniğe güvenme tehsi konusunda uyarmalıdır.