Eğer kullanıcıların gönderilerine yaptığınız yorumlar ya da attığınız mesajlarınızdan dolayı bir spam cezası aldıysanız “Instagram Spam Nasıl Kaldırılır?” gelin beraber bakalım. Bu durumda şunlara dikkat etmeniz gerekiyor:

Eğer kişilerin şikayetinden dolayı spam yediyseniz, bir paylaşım yaparak hesabınızın spam yediğini belirtin ve diğer kullanıcılardan gönderinizi beğenmesini ve yorum yapmalarını isteyin.

Spam yediğinizi hikayenizde de belirtin ve kullanıcıların bunu görmesini sağlayın.

Instagram’ın beğeni ve yorum yapma gibi özelliklerini aşırı derecede kullanmayın. Hızlı davrandığınız zaman spam cezanız uzatılabilir.

Bu adımları takip ettiğiniz zaman spam’ınızın daha hızlı bir şekilde kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram Spam İtirazı Nasıl Yapılır?

Instagram uygulamasında spam cezası aldıysanız, ilk önce neden spam aldığınıza dikkat etmelisiniz. Daha önce Instagram’da hem topluluk kurallarına uymadığınız gerekçesi ile spam alabileceğinizden hem de kişilerin şikayet etmesinden sonra spam cezası alabileceğinizden bahsetmiştik. Bunun için aldığınız spam cezasının kalkabilmesi için ilk önce Instagram platformu tarafından belirlenen topluluk kurallarını dikkatli bir şekilde okumalı ve bu kurallara ekstra dikkat ederek uygulamayı kullanmalısınız. Eğer topluluk kurallarına uymayan ve diğer kullanıcılar tarafından şikayet edilebilecek olan bir paylaşım yaptıysanız bunları silerek bu tarz paylaşımlarda bir daha bulunmamaya özen göstermelisiniz.

Bunlara dikkat ettikten sonra spam cezasına itiraz etmek için şu adımları takip edin:

Instagram’ın resmi “Yardım Merkezi web sayfası”na giriş yapın. .

Buradaki arama kısmına “Instagram Hesabım Donduruldu” yazarak ilgili sayfaya gidin.

Bu sayfada yer alan spam yiyen hesabınız kişisel bir hesap ise “Hayır” seçeneğini işaretleyin ve “Gönder” butonuna basın.

Sonra açılacak olan sayfa üzerinde nüfus cüzdanı bilgileriniz ile “Adınız, Instagram kullanıcı adı ve e-posta adresi” bilgilerinizi doldurun ve bu formu gönderin.

Sonrasında ise Instagram’a kayıtlı olan mail adresinize takip etmeniz gereken yönergeler gönderilecek.

Instagram tarafından gönderilecek olan yönergeleri takip ederek, spam cezasını kaldırabilirsiniz.

Bu durumlar haricinde, Instagram tarafından spam cezası almamak için hesabınızı kullanırken, bu platform tarafından sunulan beğeni, yorum, mesaj atma, arkadaşlık isteği gönderme gibi pek çok özelliği, gün içerisinde çok sık ve seri bir şekilde yapmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü bu gibi özellikleri sürekli ve seri bir şekilde kullanırsanız, o özellik Instagram tarafından engellenebilir ve kullanamayabilirsiniz. Bunun sebebi ise sizi bot veya robot olarak düşünmesi olabilir.

Instagram Spam’ı Nasıl Kaldırılıyor?

Instagram hesabınız spam cezası aldıktan sonra Instagram spam kaldırma yöntemi olarak, eğer hesabınıza giriş yapabiliyorsanız, ana menüdeki gönderi seçenekleri üzerinden bir paylaşım yaparak, arkadaşlarınızdan o paylaşımı beğenmelerini ve altına yorum yapmalarını istemelisiniz. Bu sayede, yorum ve beğenileriniz arttığı için spam cezanız daha hızlı bir şekilde kalkabiliyor. Ayrıca bu durumu Instagram hikayenizde de paylaşarak yorum, beğeni ve etkileşimlerinizi artırabilirsiniz.

Paylaştığınız gönderinize ne kadar fazla sayıda beğeni ve yorum yapılırsa, etkileşim sayınız ve güvenilirliğiniz de o ölçüde artacağı için spam cezanızın ortadan kalkması da aynı ölçüce hızlanıyor ve kolaylaşıyor. Ayrıca her zaman dikkat etmeniz gereken bir konu ise Instagram hesabınız ile, diğer kişilerin hesapları üzerinde yaptıkları paylaşımlara rahatsız edici, cinsellik içeren, içeriğinde ırkçılık olan yorum yapmamanız gerekiyor. Bu tür başkalarını rahatsız eden yorumlardan uzak durarak spam yeme riskinizi azaltmış oluyorsunuz.